Lamellas Brustor Pergola

5 tévhit a fából készült és a bioklimatikus pergolákkal kapcsolatosan 

2024. április 30.

A kérdés pedig nem az, hogy melyik a jobb megoldás, hanem, hogy melyik illik a mi igényeinkhez, a mi életvitelünkhöz, a házunk stílusához a legjobban. Összegyűjtöttük néhány tévhitet a fa pergolával és a modern bioklimatikus pergolával kapcsolatosan, hogy Ön könnyebben tudjon dönteni, ha a teraszának bővítéséről, beépítésről, árnyékolásáról kezdett gondolkodni.

1. A fa pergola csak a régi, tradicionális épületekhez illik, a porfestett alumíniumszerkezetes pergola csak a modern, minimalista házakhoz.  

Ilyen szabály nincs: minden rajtunk, az ízlésünkön és a stílusunkon múlik, szem előtt tartva azt, hogy az összhatás tisztelje az épített környezetet, a környék építészeti hagyományait. Ügyes és kifinomult tervezéssel épp, hogy a fordítottja igaz az állításnak: egyediséget és izgalmat hozhat egy rusztikus fa pergola egy ma épült házhoz, míg váratlan maiságot hozhat egy régi épülethez a porfestett alumíniumból készült bioklimatikus pergola vagy üvegtetős teraszfedés. Érzékeny esztétikummal nyúljuk így vagy úgy az épületek teraszfedéshez, és ha egyedül nem boldogulunk, kérjünk segítséget. 

2. A fa pergola folyamatos karbantartást igényel, míg a bioklimatikus pergolákkal egyáltalán nem kell foglalkozni. 

A mi éghajlatunkon a fából készült pergolák felületét érdemes évente-kétévente kezelni, pácolni, lazúrozni, festeni, hogy ellenállóbbak legyenek, főként az erős UV sugárzásnak. Ez nemcsak esztétikai pont, hanem biztonsági is hosszabb távon. Az viszont nem igaz, hogy a porfestett alumíniumból készült pergolákkal semmi dolgunk nem lenne: bár festeni valóban nem kell, de a beépített csapadékvíz-elvezető rendszerét időnként ki kell takarítani a ráhullott falevelektől, csakúgy, mint a házunk ereszcsatornáját, hogy ne okozzanak dugulást és megfelelően elvezessék a vizet. Bizonyos pergoltípusokat le kell téliesíteni, áramtalanítani, de összeségében ezek nem megterhelő és nem sülösebben időigényes munkák. 

3. A modern pergolák ridegek, egyáltalán nem természetközeli megoldások teraszaink fedésére, árnyékolására. 

Nem a pergola szerkezetétől, színétől, anyagától lesz a teraszunk természetközeli vagy sem. A pergolát tekintsük építészeti elemnek és a kilátást, a tájépítészeti elrendezést alakítsuk úgy, hogy a lehető legtöbb energiát kapjuk a természettől. A sok növény, a fa vagy teak fa bútorok tapintása, természetes anyagból készült padlóburkolat, kültéri szőnyegek teszik majd természetessé az érzésünket. Általános szabály, hogy azokra a felületekre amikkel közvetlenül érintkezünk, rendszeresen tapintjuk, érdemes nagyobb hangsúlyt fektetnünk a minőségibb anyagválasztásra. Ha viszont mindenképp bioklimatikus pergolát szeretnénk, de fontos a fa anyagok látványa is, akkor is van már megoldás: a Brustor B200 XL pergolája már elérhető fa hatású lamellákkal is, amik kitűnően utánozzák a tölgy felületét. 

Fa Hatasu Lamella

4. A fa pergolák egyedibbek, a bioklimatikus pergolák egyhangúak, mindenkinek antracit színű van. 

Ahogy a fából készült pergolák is lekezelhetőek bármilyen színre, bármilyen tónusra, úgy választhatóak a porfestett alumíniumszerkezetes bioklimatikus pergolák is bármilyen színben a RAL színskáláról. Jól átgondolt tervezés szükséges ehhez, mert nem tudjuk (vagy csak költségesen) megváltoztatni a színét, ha mellényúlunk. Megfelelő szakmai segítséggel azonban bátran választhatunk más színt is, mint az unalmas, de biztonságos antracit. A mi kedvencünk a zsályazöld vagy szürkésbézs pergola kombinálva fa panelekkel. 

5. A fa pergola tetejét csak polikarbonáttal lehet befedni az eső ellen, ezért a bioklimatikus pergolák alatt kellemesebb a hőérzet. 

Valóban az egyik legnépszerűbb és talán legegyszerűbb módja a fából készült pergolák tetejét polikarbonátrtal befedni, hogy alatta lehessen ücsörögni akkor is ha esik az eső. Viszont ha kisüt a nap, az így befedett pergolaterasz alatt kellemetlen fülledt meleg alakul ki, megáll a levegő és így nem szívesen tartózkodunk alatta.

Ezzel szemben a bioklimatikus pergolák előnye pont az, hogy a tetőlamelláik megnyithatóak, így a réseken keresztül kiáramlik a meleg levegő, elindítva egy kellemes légmozgást, így hűvösebbnek érezzük alatta a levegőt. Ám nem kell a polikarbonáttal fedett fa pergolánktól sem teljesen megválni: a polikarbonát fedést érdemes lecserélni tető római rolóra, ami esztétikumban és funkcióban is előrelépést jelent. A római roló árnyékol, ki-behúzható az időjárás függvényében, és esőben is használható alatta a terasz, mivel a roló redői el- és kivezetik a vizet, nem ázik át. Mindemellett szépen öltözteti a pergolát. 

Fontos tehát, hogy a megoldás mindig az egyéni igények figyelembevételével kell történjen. A bioklimatikus 

További inspiráció

A Brustor a SOLLIS Outdoor Living csoport tagja:

Széchenyi 2020