Lucas Lounge Set Outdoors  09

Hogyan rendezze be teraszát kerti bútorral, úgy, mint egy profi lakberendező? 

2024. május 8.

Először is: a terasza az otthona része. Akkor fogja igazán jól éreznie magát, ha a terasza - csakúgy, mint a belső terei – egyediek, nem az aktuális divattrendeket másolja és csakis az ön életéhez van szabva!  Ha már szépen kialakított egy védett teraszt, emelt fölé egy pergolát, üvegoldalakkal vagy oldalárnyékoló vásznakkal körbehatárolta, kialakult egy izgalmas kinti-benti tér, akkor nincs más hátra, mint berendezni úgy, hogy izgalmas, egyedi, stílusos legyen, strapabíró, de mégis menő kerti bútorokkal, kiegészítőkkel. Nézzük sorra, hogyan tervezheti meg álomteraszát, úgy, mintha azt egy lakberendező tenné.  

1. A vízió 

Ez lehet a kiindulópont. A tervezés előtt még szárnyalnak a gondolatok, (túl) sok minden tetszik, túl sok mindent szeretnénk megvalósítani, folyamatosan érnek minket az ingerek. Ha megfogalmazzuk magunknak a víziót, azzal letisztítjuk a fejünkben a zűrzavart. Ennek egy egyszerű módja, ha készítünk egy moodboardot, amit a legkedvesebb stílusunk köré csoportosítunk, vizualizáljuk, hogy hogyan szeretnénk a teraszunkon érezni magunkat. Ez a moodboard lesz aztán az alapja a tervezésnek, ha elkalandozunk a későbbiek során, érdemes ehhez vissaztérni, hogy kordában tartsa az érzéseinket, hogy mindig valami újat, mást szeretnénk. 

Étkezőszett a terszon

2. A teljes kép 

A vízió kialakításával párhuzamosan kell figyelembe vennünk, hogy a terasz nem egy különálló, önálló egység lesz, hanem az otthonunk és az épület része, amibe és amihez illeszkednie kell a teljes, harmonikus kép érdekében. Álljunk meg és tanulmányozzuk újra az épületet, a kertet: milyen a burkolat, milyen a házszín, a tető színe, anyaga, az ereszcsatorna színe és anyaga, a nyílászárók színe és anyaga. Milyenek a kertben a járdák, lépegetők, ágyások. Milyen a kerítés, a korlát. A ragalja, a lábazat, de még a kilincsek is. A már meglévő kerti lámpák. És így tovább.

Menjünk egy kicsit messzebb. Az anyagok, színek mellett egyformán fontosak az arányok. Ha megfelelő szakemberrel, építésszel, műszaki tervezővel alakították ki a teraszt, a pergolateraszt, a teraszfedést vagy az üveggel körbevett kerti szobájukat, télikertüket, akkor az megfelelően passzol az épület egészéhez, harmonizál az arányokkal. Érdemes megvizsgálni ennél a résznél, hogy a berendezéssel kell-e korrigálni az arányérzeten, kell-e takarni éles sarkokat, lehet-e lágyítani kellemetlen épületgeometriákat pl. Kaspóba ültetett növényekkel, kültéri függönyökkel.

3. Mire van szükségem? 

Ez a legfontosabb pont, amit muszáj átgondolnunk. Mire használjuk a teraszunkat? Hogyan akarunk ott élni? Hányan használják a teraszt? Nem elég megfogalmazni nagyvonalakban, pl. étkezésre használnánk. Amennyire csak lehet, legyünk részletbemenőek. Például: reggelizésre használjuk inkább, ebédre, vagy vacsorázáshoz? Többnyire egyedül, kettesben vagy társaságban? Mennyi legyen a maximális befogadóképessége, hányan tudjanak leülni egyszerre? Legyen mellé kerti konyha is? Ott mit fogunk sütni, főzni? És így tovább. Valójában ezek a pontok fogják befolyásolni leginkább azt, hogyan rendezzük be a teraszunkat, mire mekkora helyet szánunk, hova kell elektromos kiállás stb. 

4. Az alaprajz és a kertibútorok elrendezése 

Ha az alaprajz, a bútorok elrendezése működik, akkor szinte minden működni fog, minden megoldható. Mérjünk, skicceljünk, mérjünk, skicceljünk. Rajzoljuk be az alaprajzra a bútorokat - a legjobb módszer, ha egy egyszerű négyzetrácsos lapon kivágott bútorokat tologatunk, addig, amíg ki nem alakul egy kellemes megoldás. Figyeljünk arra, hogy minden ajtó kinyitható legyen, legyen elég hely ki-be mászkálni, kihúzhatóak legyenek az étkezőszékek.

Lucas Lounge Set Outdoors  09

5. Az anyagok 

Most már jöhetnek az anyagok kiválasztása, hisz megfogalmaztuk, hogy milyen összhatást szeretnénk, figyelembe vettük a ház már meglévő karakterteit és tudjuk, hogy mit szeretnénk csinálni a teraszon, hogyan akarunk ott élni. Az anyagoknak időjárásállónak, strapabírónak, könnyen takaríthatónak kell lenniük, ugyanakkor elvárás, hogy kellemes, otthonos hatást sugározzanak, hisz a legtöbben a teraszt a pihenésre, kikapcsolódásra használjuk. Fa, teak, aluminum, kő, kerámia, acél, valódi vagy hulero rattan, műanyag, vászon, textíliák, agyag, kókuszrost, designbeton, kültéri szőnyegek, üveg - csak néhány, a legizgalmasabb kültéren is használható anyagokból, amit padlónak, falburkolatnak vagy a bútor anyagának választhatunk.

Kerti bútor anyagok

6. Az összhatás: az ideális termékek 

Ennél a pontnál már tudni fogjuk, hogy milyen színű, mekkora, milyen anyagú termékeket, elsősorban kerti bútorokat szeretnénk. Itt még ne korlátozzuk magunkat, hogy mi érhető el valójában, csak gyűjtsünk a kritériumoknak megfelelően az internetről vagy magazinokból példákat arra, amik szóba jöhenek nálunk és összesítsük egy termékkollázs formájában őket, hogy egyben lássuk az összhatást az utolsó párnáig.

7. A világítás 

Nincs terasz megfelelő világítás nélkül. És bár a világítás minden helyiségben fontos, itt különösen, hisz teraszunkat jellemzően este, sötétben is használjuk, így a megfelelő hangulat elengedhetetlen. Kerüljük az erős, hideg fényeket, helyette több helyen, változatos fényforrásokat tervezzünk be teraszunkra. A kültéri állólámpától, az asztali lámpákon keresztül a fényfűzérekig most már a kertbe is bármit választhatunk. Nem akadály az sem, ha nincs előre kivezetékelve az elektromos áram, sőt: használjuk a nap energiáját és tegyük kedvünk szerint bárhova a solarelemes lámpákat. Kint bátrabban gyújthatunk tüzet is, legyen ez egy biokandalló, vagy csak egy viharlámpás. Ne tervezzünk beolyan gyertyatartókat, amik nem védik a tűz lángját a légmozgástól, hogy elkerüljük a tűzeseteket. A világítás tervezésénél érdemes átgondolni az infrafűtés lehetőségét is, hogy teraszunkat hűvösebb időben is tudjuk komfortosan élvezni.

8. Az összhatás: az elérhető termékek, kertibútorok 

Elérkeztünka. Tervezés végére, a realitás talajára. A már meglévő elképzelésünket most le kell fordítanunk az elérhető, megvásárolható, valódi termékek nyelvére és össze kell állítanunk a tényleges bevásárlólistát, egyben a teraszprojektünk költségvetését. Lehet, hogy ez lesz a legnehezebb rész, de biztosan nem megy egyik pillanatról a másikra megtalálni a jó terméket. Egy jó tipp ehhez (a türelem és a nyitott szem mellé): ne akarjuk egyből, egyszerre a teljes elképzelésünket beszerezni! Kezdjük a legfontosabb, legkarakteresebb darabokkal és szerezzük be akár apránként. 

Szeretne segítséget kérni a terasza berendezéséhez? Keresse kollégánkat az info@brustormagyarorszag.hu email címen, alakítsuk ki közösen azt az életteret, ahol bármikor szívesen megpihen!

További inspiráció

A Brustor a SOLLIS Outdoor Living csoport tagja:

Széchenyi 2020